První písemné známky o zámku Vranov nad Dyjí pochází už z jedenáctého století. V této době byl na místě, kde se nyní zámek nachází, moravským knížetem Oldřichem postaven dřevěný hrad, jakožto součást podyjské obranné soustavy.

Zámek Vranov nad Dyjí

První písemné známky o zámku Vranov nad Dyjí pochází už z jedenáctého století. V této době byl na místě, kde se nyní zámek nachází, moravským knížetem Oldřichem postaven dřevěný hrad, jakožto součást podyjské obranné soustavy. Známky osídlení území jihomoravského Vranova v blízkosti břehu řeky však můžeme datovat až do pravěku, a to díky výhodné poloze tohoto místa. Samotný zámek ve své konečné podobě, jak ho můžeme dnes vidět, pochází z osmnáctého století, kdy ho koupil rytíř Josef Hilgartner z Lilienbornu, který na něm uskutečnil už úplně poslední (klasicistní) úpravy.

Zámek Vranov nad Dyjí prošel mnoha změnami a byl ve vlastnictví mnoha majitelů. Do roku 1313 byl zeměpanským majetkem, poté ho však Jan Lucemburský směnil s Jindřichem z Lipé za zámek Tachov. Ke konci 14. Století už ale patřil pánům z Lichtenburka, kteří se zasloužili o výrazné rozšíření hradních opevnění a nechali postavit patrovou věž s kaplí.

V této době je zámek Vranov nad Dyjí pevná gotická pevnost využívající výhodné polohy vyvýšeného terénu u meandrující řeky. Ve století šestnáctém prošlo toto území rukama mnoha majitelů – od Jana z Perštejnaaž po Maxmiliána z Ditrichštejna, jenž obestavěl hrad renesančními budovami. Nejdůležitějšími vlastníky Vranova byli však Althannové, starý, původně bavorský rod, který se po požáru hradu v roce 1665 postaral o jeho rozsáhlou přestavbu na zámek. Z původní stavby po požáru byly zachovány pouze věže.

Nejsilnější Krutopřísný Energy Drink Na Trhu

Připrav se na explozi přírodní energie! Nový bylinný DRINK je tady!

  • ✅ 100% přírodní
  • ✅ Bez cukru
  • ✅ Super složení: Guarana, Ženšen a další bylinky

Vhodný pro každou příležitost: probuzení, maraton seriálů, náročný den v práci.

Kup teď

Ačkoliv stavba trvala neuvěřitelných sto let, byla zdárně dokončena a pyšní se trojkřídlou zámeckou budovou, jež stojí na místě bývalého hradního paláce, a oválným sálem předků.

Nyní se zámek Vranov může pochlubit také barokním kostelem Nejsvětější Trojice s grisailovými malbami interiéru, který se na severu přimyká k prvnímu nádvoří. Právě u prvního nádvoří se nachází dnešní vstup do zámku, který vede přes šíjový příkop po kamenném mostě. Zajímavostí zámku je i hranolová věž střežící zámeckou studnu.

Vranov a hlavně Vranovská přehrada nabízí mnoho příležitostí a možností, jak příjemně strávit volný čas. Nově můžete využít například lodní dopravy, ale také rozsáhlých cykloturistických stezek. Díky nespočetným sportovním možnostem je cestování v oblasti Vranova nad Dyjí nejvhodnější v létě, kdy můžete letní radovánky spojit s trochou historie v podobě návštěvy zámku Vranov nad Dyjí či hradu Bítov.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *