První písemné záznamy o Českém Krumlově jsou datovány rokem 1253. Výhodná poloha města poblíž řeky Vltavy lákala mnohé národy, a tak zde pobývali v mladší době železné Keltové, Slované pak přišli do této oblasti v 6. století.

Český Krumlov – Nejkouzelnější české město

První písemné záznamy o Českém Krumlově jsou datovány rokem 1253. Výhodná poloha města poblíž řeky Vltavy lákala mnohé národy, a tak zde pobývali v mladší době železné Keltové, Slované pak přišli do této oblasti v 6. století. Novodobá historie města je však spjatá až s výstavbou hradu, o kterou se zasloužil šlechtický rod Vítkovců roku 1250.

Největší rozkvět celého města však přichází až s nástupem Rožmberků, kteří se zasloužili hlavně o významný rozvoj řemesla a obchodu. Právě Rožmberkové přestavěli hrad v krásné zámecké sídlo a celé město do renesančního stylu. V roce 1602 koupil celé panství císař Rudolf II. Habsburský, a tak město opět získalo nového majitele. O poslední výrazné změny se v Českém Krumlově postaral rod Schwarzenberků. Díky všem úpravám je v současné době město zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Dominantou města je nepochybně Státní hrad a zámek Český Krumlov patřící svou rozlohou a kulturní tradicí mezi nejvýznamnější památky ve střední Evropě. Zámek se nachází v samotném historickém centru Českého Krumlova, z čehož plyne jeho zjevná turistická dostupnost.

Nejsilnější Krutopřísný Energy Drink Na Trhu

Připrav se na explozi přírodní energie! Nový bylinný DRINK je tady!

  • ✅ 100% přírodní
  • ✅ Bez cukru
  • ✅ Super složení: Guarana, Ženšen a další bylinky

Vhodný pro každou příležitost: probuzení, maraton seriálů, náročný den v práci.

Kup teď

Původní stavba byla gotického rázu, později byla ve 14. století rozšířena, ve století 15. renesančně přestavěna a nakonec v 17. a 18. století na ní proběhly poslední barokní a rokokové úpravy – konečný vzhled zámku můžeme obdivovat dodnes.

Váš obdiv si však jistě zaslouží také Plešivec – historická část předměstí, která byla prohlášena samostatnou městskou památkovou zónou, dále Latrán – čtvrť za řekou proslavená dřevěným Lazebnickým mostem, hradbami a kostelem sv. Jošty, a v neposlední řadě náměstí s krásně zachovalými gotickými, renesančními a v menší míře i barokními domy.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *