V dnešní době, když se podíváte na moderní síť dálnic a rychlostních komunikací, je těžké si představit, že jedna silnice mohla hrát tak důležitou roli v americké historii a kultuře jako Route 66. Tato legendární silnice, nazývaná také “Main Street USA” nebo “Will Rogers Highway,” propojovala na 3 800 kilometrech

Route 66 – Legendární silnice propojující Ameriku

V dnešní době, když se podíváte na moderní síť dálnic a rychlostních komunikací, je těžké si představit, že jedna silnice mohla hrát tak důležitou roli v americké historii a kultuře jako Route 66. Tato legendární silnice, nazývaná také “Main Street USA” nebo “Will Rogers Highway,” propojovala na 3 800 kilometrech (2 448 mil) osm států, od Chicaga v Illinois až do Santa Monicy v Kalifornii. Postavena byla v roce 1926 a stala se symbolem svobody, možností a dobrodružství pro mnoho Američanů.

Historie:

Historie Route 66 sahá až do éry americké industrializace, kdy se začaly objevovat potřeby pro lepší silniční spojení mezi východní a západní částí země. V roce 1926 byla silnice oficiálně značkována a propojila existující cesty, které se táhly napříč státy. Sloužila nejenom jako spojovací tepna pro nákladní vozy a osobní automobily, ale také jako hlavní cesta pro přistěhovalce hledající lepší život na západě během Velké hospodářské krize.

Zlatá éra:

50. léta 20. století byla “Zlatou érou” Route 66, kdy se stala symbolem amerického snu a turistickou atrakcí sama o sobě. Motely, restaurace, benzínové stanice a další podniky vyrůstaly podél trasy, nabízející odpočinek a zábavu pro cestovatele. Ikony jako Cadillac Ranch, klasické motelové neonové značky, či “Ugly Crust Pies” (Pohádkově špatné koláče) se staly oblíbenými zastávkami na cestě.

Kultura a média:

Route 66 se stala součástí americké popkultury a objevila se v mnoha písních, filmech a knihách. Nejznámější je pravděpodobně píseň “(Get Your Kicks on) Route 66,” kterou složil Bobby Troup a kterou později zpívala řada slavných umělců, včetně Nat King Cole a Rolling Stones.

V roce 1960 byla také vytvořena populární televizní show s názvem “Route 66,” která sledovala dobrodružství dvou mladých mužů putujících Route 66 ve svém sporťáku Corvette. Tento seriál pomohl ještě více zpopularizovat tuto silnici a přilákal pozornost na ikonické místa a krásy, které po ní ležely.

Konec Route 66:

V průběhu 60. let 20. století se začaly objevovat modernější dálnice a silnice, které umožnily rychlejší přesun. Mnoho úseků Route 66 bylo nahrazeno novými dálničními systémy, což vedlo k ústupu slávy této historické silnice. V roce 1985 byla Route 66 nakonec oficiálně zrušena jako federální silnice.

Dědictví a obnovení:

I přesto, že Route 66 už není spojnicí v rámci federální silniční sítě, její odkaz a dědictví pokračují. Mnohé části původní silnice byly zachovány a zahrnuty do Národní stezky Route 66, což láká nadšené cestovatele a milovníky historie.

Turisté a motorkáři z celého světa stále putují po této kultovní trase, aby zažili atmosféru minulých časů a uchvátili se krásami a charakterem americké krajiny. Navíc mnoho měst a obcí, kterými Route 66 procházela, si stále udržuje svůj duch a nostalgii tím, že pečlivě restaurovaly staré budovy a památky.

Route 66, tento symbol americké cesty a svobody, se i nadále vryl do srdcí mnoha lidí po celém světě a její legendární status neustále inspiruje nové generace cestovatelů, aby se vypravily na dobrodružnou pouť přes historii a krajiny Ameriky.

Cestování Route 66 dnes:

I přes to, že původní Route 66 už není úplně spojením hlavních měst, nabízí cestování po ní stále mnoho nezapomenutelných zážitků. Turisté a dobrodruzi, kteří se vydají na tuto historickou cestu, mají možnost poznat autentickou americkou kulturu, krajiny a ikonické památky.

Mnoho úseků Route 66 prochází malými městy a obcemi, které si uchovávají retro atmosféru a pohostinnost. Kromě toho existuje mnoho muzeí a památníků, které oslavují dědictví této legendární silnice. Mezi nejznámější místa patří například “The Route 66 Museum” v oklahomském Elk City, kde můžete poznat historii trasy a sledovat dobové výstavy.

Milovníci architektury a kultury 50. let si také mohou užít návštěvu mnoha retro restaurací, motelu a benzínových pump, které byly pečlivě restaurovány a udržovány v původním stylu.

Route 66 pro motorkáře:

Pro milovníky motorek je Route 66 opravdovým rájem. Tato silnice nabízí jedinečný zážitek, jak projet kouzlem minulosti, když se vydáte na cestu na své dvoukolce. Mnoho motorkářů plánuje dlouhé roadtripy po Route 66, aby objevili kouzlo americké krajiny a při tom si užili pocit svobody na dálnici oživené historií.

Route 66 v umění a literatuře:

Route 66 stále inspiruje umělce, spisovatele a fotografy z celého světa. Je nekonečným zdrojem kreativity a motivace. Mnozí umělci vytvářejí umělecká díla, která odrážejí ducha a atmosféru této historické trasy. Různé knihy, fotografické knihy a výstavy byly věnovány Route 66 jakožto symbolu americké identity a odrazu společenských změn.

Ekologické výzvy:

I když je Route 66 plná historie a kultury, bohužel, některé části silnice čelí ekologickým výzvám. Některé úseky silnice byly opuštěny a ponechány v ruinách, což vede k degradaci okolní krajiny a ohrožuje její ekosystémy.

Nicméně existují snahy zachránit a obnovit Route 66. Některé neziskové organizace se snaží zachránit historické budovy a památky, zlepšit infrastrukturu a podpořit ekologické iniciativy, aby se tento drahokam americké historie uchoval i pro budoucí generace.

Route 66 zůstává nezapomenutelným symbolem ducha Ameriky a svobody. Je zároveň odrazem historie, kultury a společenských změn, které formovaly moderní Ameriku. Ačkoli už není ústředním spojením v rámci amerických dálnic, stále zůstává magnetem pro dobrodruhy, cestovatele a milovníky historie, kteří touží objevovat krásy a poklady této legendární silnice.

Pokud se rozhodnete vydat na cestu Route 66, nejenomže prozkoumáte Ameriku, ale také získáte hlubší pochopení historie a kultury této všestranné země. Ať už cestujete na motocyklu, autě nebo třeba jen ve své představivosti, Route 66 vám nabídne nezapomenutelný zážitek a výlet do minulosti.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *