Založení hradu se datuje do 11. století, kdy první písemná známka o Bítově pochází z roku 1061. V této době se hrad svým vzhledem příliš nelišil od starších hradišť – měl podobu dřevěného zeměpanského hradu a byl členěn na tři části navzájem oddělenými valy.

Hrad Bítov – U břehu řeky Želetavky a Dyje

Založení hradu se datuje do 11. století, kdy první písemná známka o Bítově pochází z roku 1061. V této době se hrad svým vzhledem příliš nelišil od starších hradišť – měl podobu dřevěného zeměpanského hradu a byl členěn na tři části navzájem oddělenými valy. Ve 13. století ho však nechali jeho majitelé přestavět na hrad kamenný – z této doby se dochovala pouze západní břitová věž. Po r. 1307 se hrad stává vlastnictvím známého rodu Lichtenburků, díky nimž byla postavena hradní kaple Nanebevzetí Panny Marie, základ dnešního paláce, jižní křídlo a obě vstupní věže.

Lichtenburkové sídlili na Bítově po dobu 2000 let, pak hrad padl do rukou Jankovských z Vlašimi a hrabat z Daunu, kteří se zasloužili o nynější barokní vzhled hradu a výstavbu místní zbrojnice. Posledními majiteli Bítova do roku 1945 byla podnikatelská rodina Haasu. Právě díky nim se nyní hrad pyšní jednou z největších soukromých Zoo v Evropě a rozsáhlými sbírkami vycpaných zvířat, a to hlavně psů nejrůznějších ras. Tato sbírka je dokonce největší svého druhu a po právu je zapsaná v Guinessově knize rekordů.

Prohlídky hradu jsou rozděleny do šesti okruhů, z nichž každý má svou vlastní otevírací dobu a vstupné.

První a zároveň hlavním okruhem je návštěva palácových interiérů, které Vás zaujmou novogotickou výmalbou a stylovým historickým nábytkem. Ve druhém patře paláce se také nachází rozsáhlá zoologická sbírka tuzemských i cizokrajných zvířat. Prohlídka prvního okruhu se koná vždy s průvodcem a je určená pro skupinu 30 – 45 osob v délce 50 minut.

Do místní zbrojnice se můžete podívat v rámci prohlídky okruhu číslo dvě a pokochat se tak pohledem na rozsáhlé sbírky zbraní z různých časových období. Prohlídka se koná pouze v červenci a srpnu.

Třetí okruh spočívá v prohlídce hradního vězení, hladomorny a mučírny. Tento prohlídkový okruh naleznete v nejstarší dochované kamenné stavbě hradu – Břitové věži z první poloviny 13. století. Návštěva celého okruhu trvá cca 25 minut, v jedné skupině může být nejvíce 15 osob.

Vodní svět je součástí okruhu číslo čtyři, jež je určen zejména pro mladší návštěvníky. Prohlídka trvá zhruba 30 minut, koná se bez průvodce a je pro skupinu do 30 osob.

Pátým okruhem je návštěva Hradní kaple, která se koná bez průvodce, a proto je zdarma.

Šestý okruh zahrnuje prohlídku zahrady barona Jiřího Haase, jejíž součástí bývala do roku 2011 i zoologická zahrada, která je nyní přesunuta do prostoru nad hrad k parkovišti. Zahrada je otevřena dle otevírací doby hradu a její návštěva je nyní zcela zdarma.

Stejně jako celá Česká republika, je i okolí hradu Bítov je doslova přímo poseto historickými památkami. Proto je tato oblast vhodná jako cíl Vašich výletů či dovolených. Kromě rekreace u Vranovské přehrady, u které zejména v létě je krásné strávit volné letní chvilky, můžete navštívit některý z okolních hradů a zámků, mezi něž patří státní zámek Vranov nad Dyjí, státní zámek Uherčice nebo hrad Cornštejn. U Vranovské přehrady nyní nově můžete využít lodní dopravy či rozsáhlé sítě cykloturistických stezek.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *