Největší louže na světě – toto označení souvisí i se skutečností, jak jezero Boomanjin vzniklo. Tedy zatopením prohlubní v dunách dešťovou vodou. Ta je zadržována díky tenké vrstvě organických usazenin na dně jezera.

Jezero Boomanjin

Největší louže na světě – toto označení souvisí i se skutečností, jak jezero Boomanjin vzniklo. Tedy zatopením prohlubní v dunách dešťovou vodou. Ta je zadržována díky tenké vrstvě organických usazenin na dně jezera. Tyto usazeniny doslova ucpávají jednotlivé otvůrky mezi zrnky písku.

Sedimentačních jezer (anglicky „perched lakes“) se na ostrově K’gari v Austrálii nalézá hned několik. Ovšem Boomanjin, nacházející se v národním parku Great Sandy, je největší takto vzniklé jezero na světě. Jeho rozloha totiž činí bezmála 200 hektarů…

Bezodtoké jezero Boomanjin v jižní části ostrova K’gari nadchne milovníky přírodních unikátů, ale náruživé plavce nikoliv. Přestože je dlouhé přibližně tři čtvrtě kilometru, je velmi mělké. Jestliže si hodláte dobře zaplavat, musíte prostě vyrazit jinam.

Jezero Boomanjin působí lehce děsivě
A proč ta prapodivná, tak trochu strach nahánějící barva vody? Může za to tanin, látka, kterou vylučují okolo rostoucí čajovníky australské. Strom, oficiálně se jmenující kajeput střídavolistý, připomíná spíše velký keř, poněvadž dosahuje výšky cca 5,4 m a šířky cca 3,6 metrů. Listy kajeputu obsahují olej Tea Tree Oil, který je proslulý svými antibakteriálními a fungicidními vlastnostmi.

Pravděpodobně si položíte otázku, zda je jezero Boomanjin vhodné ke koupání. Ano, je. Osvěžit se v něm můžete, jen zkrátka není dostatečně hluboké. S ohledem na zdejší ekosystém nepoužívejte opalovací krémy a spreje proti hmyzu. V blízkosti totiž rostou masožravé rosnatky, živící se drobným hmyzem. Nejen v této lokalitě, ale na celém ostrově spatříte mnoho druhů ptáků.

Jezero Boomanjin na ostrově K’gari přitahuje hlavně dobrodruhy. Kousek od něj lze kempovat, a to v oploceném areálu uprostřed lesa. Několik set metrů od jezera je i parkoviště a u něj splachovací záchody. Na několika místech si můžete udělat piknik…

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *