Pokud jde o kultovní britské pokrmy, jen málokterý z nich se může rovnat osvědčené tradici fish and chips. Toto lahodné jídlo, které je skutečným gastronomickým požitkem, si po generace získává srdce a chuťové buňky lidí po celém světě.

Fish & Chips – Klasická britská pochoutka

Pokud jde o kultovní britské pokrmy, jen málokterý z nich se může rovnat osvědčené tradici fish and chips. Toto lahodné jídlo, které je skutečným gastronomickým požitkem, si po generace získává srdce a chuťové buňky lidí po celém světě. Spojením jednoduchých ingrediencí s hluboce zakořeněným kulturním významem se fish and chips staly nedílnou součástí britského kulinářského dědictví.

Historický pohled: Původ fish and chips

Historie fish and chips sahá až do 19. století. O přesném původu tohoto klasického pokrmu se vedou diskuse, ale obecně se má za to, že koncept smažení ryb pochází od židovských přistěhovalců z londýnského East Endu v 19. století. Sefardští Židé měli tradici jíst smažené ryby o šabatu, a když se usadili v Anglii, přinesli si tento kulinářský zvyk s sebou.

První zaznamenaný “fish and chips shop” je připisován Josephu Malinovi, který si otevřel obchod v Londýně kolem roku 1860. Byl to však jiný podnikavý muž, John Lees, který v 70. letech 19. století pravděpodobně spojil ryby a hranolky jako kompletní jídlo. Od té doby popularita tohoto pokrmu prudce vzrostla a obchody s rybami a hranolky, známé jako “chippies”, se brzy staly základem britských měst.

Dokonalá kombinace: Spojte ryby a hranolky

To, co dělá fish and chips tak výjimečnými, je harmonie jejich složek. Tradiční pokrm se skládá z bílé ryby, obvykle tresky nebo tresky jednoskvrnné, obalené v křupavém těstíčku a usmažené dozlatova. Těstíčko slouží jako ochranná vrstva, která v sobě uzavírá přirozené chutě a šťávy ryby a zároveň vytváří lahodnou křupavost.

Hranolky ve slově fish and chips se vztahují k silně nakrájeným smaženým bramborovým hranolkům, které se k rybě přidávají. Brambory jsou obvykle nakrájeny na hrubé proužky, takže uvnitř jsou nadýchané a na povrchu křupavé. Kombinace vlhké a křehké ryby s křupavými osolenými hranolky je to, co tento pokrm odlišuje a činí ho tak neodolatelným.

Přílohy a koření: Kuchyňské přísady a pokrmy

I když je ryba s hranolky sama o sobě velmi chutná, často se k ní přidávají různé přílohy a koření. Mezi běžné přílohy patří mushy peas, tradiční britská příloha z drceného hrášku, která jídlu dodá barvu a zemitou chuť. Mezi další možnosti patří kari omáčka, omáčka nebo tatarská omáčka, z nichž každá dodává celkové chuti jedinečný nádech.

Ryby a hranolky po celém světě

Fish and chips sice vznikly v Británii, ale jejich sláva se rychle rozšířila do celého světa. V mnoha zemích najdete varianty tohoto pokrmu přizpůsobené místním zvyklostem. Například v Austrálii a na Novém Zélandu se “fish and chips” běžně označují jako “fish ‘n’ chips” a často se podávají zabalené v papíru, aby byl zážitek skutečně autentický. Ve Spojených státech jsou fish and chips také oblíbené, zejména v oblastech se silným britským vlivem.

Pokrm, který prošel zkouškou času

Fish and chips jsou dodnes oblíbeným pokrmem a jejich trvalou popularitu lze přičíst jejich jednoduchosti a uklidňujícím vlastnostem. Ať už si je vychutnáte v přímořském městečku, v rušném velkoměstě, nebo si je můžete vzít s sebou domů, fish and chips vyvolávají pocit nostalgie a spokojenosti, který přesahuje generace.

Až se tedy příště ocitnete ve Velké Británii nebo na svých cestách narazíte na obchod s fish and chips, neváhejte si tuto klasickou britskou pochoutku dopřát. Fish and chips jsou víc než jen jídlo, jsou to chuťové výlety časem, které oslavují bohaté kulinářské dědictví britských ostrovů.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *