Pláž Egremni nemá na ostrově konkurenci, dokonce se řadí mezi nejkrásnější v Evropě. Pokrývá ji velmi světlý písek, drobné bílé kamínky a oblázky, lemují ji strmé vápencové útesy. Ale pozor – je obtížně dostupná!

Pláž Egremni na ostrově Lefkada je nejkrásnější v Evropě

Pláž Egremni nemá na ostrově konkurenci, dokonce se řadí mezi nejkrásnější v Evropě. Pokrývá ji velmi světlý písek, drobné bílé kamínky a oblázky, lemují ji strmé vápencové útesy. Ale pozor – je obtížně dostupná! Jste-li sportovně zdatní, můžete sem vyrazit po vlastní ose. Podstatně komfortnější variantou je celodenní lodní výlet, který vám na požádání zajistí delegát cestovní kanceláře.

Záleží také na tom, kolik času hodláte na pláži Egremni strávit. Zda vám stačí hodina, nebo tam naopak máte v plánu pobýt skoro celý den.

Schody dají zabrat i sportovcům
Pakliže netrpíte funkčním postižením pohyblivosti či strachem z výšek a zároveň máte dobrou fyzičku, můžete se k Egremni dostat dopravním prostředkem a následně pěšky po dlouhém schodišti.

Když si pronajmete auto, z letoviska Nidri (neboli Nydri) dojedete k parkovacím místům nad pláží Egremni přibližně za hodinu, z letoviska Agios Nikitas za 45 minut. Poté se připravte na středně náročnou procházku.

Ujít více než kilometr po cestě není až tak vyčerpávající. Dramatičtější je schodiště, jež tvoří 420 schodů a po němž musíte poctivě sestoupat na pláž. Tam to ještě jde, ale podstatně namáhavější je návrat k autu.

Odměnou je nádherné panorama, pohled dolů však může slabší povahy děsit. Snad vás potěší informace, že na vrcholu útesu narazíte na menší restauraci, prodejnu nápojů a na obchůdek se suvenýry.

Během výletu poznáte Ithaku a Kefalonii
Autem se k pláži Egremni dopravují především místní. Většina turistů volí celodenní lodní výlet, který začíná v přístavu letoviska Nidri. Během něj si důkladně prohlédnete nejen pobřeží ostrova Lefkada, ale také zavítáte na nedalekou Kefalonii, konkrétně do přístavního městečka Fiskardo.

Dále se vykoupete na ostrově Ithaka, prohlédnete si ostrůvky Skorpios, Meganisi či Madouri. Na lodi bude k dispozici občerstvení, které na ryze přírodních plážích bez servisu neseženete, dále toalety a pitná voda.

První větší, přibližně hodinová zastávka je právě na pláži Egremni, která je 2,5 km dlouhá a 20 až 50 metrů široká. Na ní se můžete koupat a opalovat, restaurace, stánky, sprchy ani WC tam však nejsou. Všude, kam se podíváte, spatříte jen a pouze nádhernou přírodu.

Na Egremni počítejte s většími vlnami
Výletní loď vás vysadí na jižním okraji pláže Egremni a následně se na necelou hodinu vzdálí směrem na širé moře, konkrétně jen o několik desítek metrů od břehu… V této části se zdržuje nejvíc turistů, ale když popojdete alespoň 100 metrů směrem na sever, užijete si klid a pohodu.

Zatímco na opačné (východní) straně ostrova Lefkada je moře zcela klidné a nikterak zásadně nevybočuje z evropských standardů, tady si budete připadat skoro jako v Karibiku. Úžasné barvy vás nadchnou od první chvíle. Jen byste měli vědět, že se zde zpravidla tvoří středně velké vlny. To platí pro téměř celé západní pobřeží.

Zmíněné schodiště se nalézá v druhé polovině pláže Egremni. Cesta k němu – z jižního konce – zabere asi tak 15 minut. Půjdete-li ještě dál, dorazíte na severní konec (viz úvodní fotografie), kde je obvykle téměř liduprázdno. V těchto končinách narazíte maximálně na hrstku lidí, většinou bez plavek.

Všechno zlé bylo k něčemu dobré
Zajímavostí je, že Egremni Beach (někdy také Egremnoi, Gremni či Paralia Egkremni) je nyní krásnější než v roce 2015. Tehdy totiž došlo v této části Řecka k zemětřesení, během kterého byla zničena příjezdová cesta a schodiště. Poškozena byla i samotná pláž, zavalily ji obří balvany, utržené ze srázu.

Během zimy moře odplavilo zeminu i nánosy a objevila se nová Egremni, podle mnohých pamětníků atraktivnější než dřív. Začátkem roku 2021 místní zprovoznili nové schodiště, díky kterému se sem lidé opět dostanou směrem od – taktéž nové – silnice.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *