Sobotka je půvabné město v malebné krajině Českého ráje, konkrétně na jeho jižním okraji. Pyšní se historickým centrem s goticko-renesančním kostelem svaté Maří Magdaleny a roubenými, ve městech jinak neobvyklými domy.

Zámek Humprecht

Sobotka je půvabné město v malebné krajině Českého ráje, konkrétně na jeho jižním okraji. Pyšní se historickým centrem s goticko-renesančním kostelem svaté Maří Magdaleny a roubenými, ve městech jinak neobvyklými domy.

V jednom z nich se narodil známý básník Fráňa Šrámek. Tento dům dodnes existuje a je veřejnosti přístupný. Na náměstí Míru si zaslouží pozornost stará radnice a zejména unikátní Gansův dům s roubenou podsíní a pavlačí. Zmíněný kostel (na snímku) se nalézá jen 50 m od něj – v Boleslavské ulici.

Tvarem připomíná tureckou věž
Největší pýchou a zároveň dominantou města Sobotka je lovecký zámek Humprecht. Stojí na návrší, obklopeném lesoparkem, kam se s oblibou chodí na procházky. Zámek je viditelný už z dálky a na první pohled zaujme hodně neobvyklým tvarem. V letech 1666–68 si ho dal postavit Humprecht Jan Černín z Chudenic, císařský velvyslanec v Benátkách.

Z Itálie také pochází architekt Carlo Lurago, který se při stavbě nechal inspirovat Galatskou věží v Istanbulu. I proto je tato pozoruhodná stavba ozdobená tureckým půlměsícem. Zdejší chloubou je hodovní síň, vysoká 16 metrů. Má kapacitu 100 osob a často se v ní konají koncerty a svatby. Místní akustika je kvalitnější než ve většině známých koncertních sálů v Evropě.

Přízemí zaujme zejména knihovnami a černou kuchyní. V místnostech rozestavěných do elipsy kolem hodovní síně v prvním patře je umístěna expozice, připomínající využití zámku šlechtickými rodinami Černínů a Netolických v 17. až 19. století. Jedná se o ložnice, salonky a galerii. Ve druhém patře najdete expozice Muzea města Sobotky, například Mánesův prapor Národní gardy z roku 1848. Tzv. „myší dírou“ lze vystoupit na věž, odkud je skvělý výhled do okolí.

Cyklisté zamíří na Trosky
Sobotka v okrese Jičín je i „startovní čárou“ pro cyklisty. Poblíž je spousta míst, které stojí za návštěvu. Jedna cyklotrasa vede ke zřícenině gotického hradu Trosky, známé díky věžím Panna (59 m) a Baba (49 m), jež kdysi tvořily dominantu. Po třicetileté válce už hrad nebyl udržován a postupně se proměnil v ruinu.

Vystoupit lze na vyhlídkovou věž a po schodišti i na Babu. Trosky poskytují nádherný kruhový rozhled na Český ráj. Trasa není moc náročná, měří 30 km (tam a zpět). Pro cyklisty je to těžká pohoda, cestou se mohou kochat krajinou. Míjí zajímavé přírodní lokality, např. Věžické údolí. V jeho středu se rozprostírá Věžický rybník (tzv. Věžák), známý z oblíbeného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Sobotka svádí k výletu na Kost
Pěší turisté možná nebudou podstupovat takovou štrapáci, zvlášť když jeden hrad mají přímo za humny (4 km od města Sobotka). Kost, v jehož těsné blízkosti leží dva rybníky, patří k nejzachovalejším gotickým hradům v Česku. Pochází ze 14. století, postavil ho Beneš z Vartemberka. Pak patřil rodu Kinských, což trvá dodnes.

I přes mnohé přestavby se zachovala původní silueta hradu. Té dominují věže, hranolová Bílá a menší válcová Lidomorka. Součástí areálu je také původní hradní palác a později vystavěný renesanční Bibrštejnský a Lobkovický palác.

Návštěvnických okruhů je šest. Neschází v nich mučírna či třináctá komnata s katem Heřmanem, ale i prohlídky komnat rodu Kinských, s obrazy a vnitřním vybavením, na svoji dobu značně luxusním. V roce 2020 Kost prochází rozsáhlou rekonstrukcí, tudíž je aktuálně k dispozici pouze jeden prohlídkový okruh. Prochází středověkou mučírnou, hradními paláci a černou kuchyní, trvá 60 minut.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *