Slavnostního otevření, jež se konalo na konci června 2021, se zúčastnila dánská královna Margrethe II. Projekt vyšel na více než 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč), úřady pevně doufají, že se Muzeum Hanse Christiana Andersena stane turistickým magnetem.

Muzeum Hanse Christiana Andersena

Slavnostního otevření, jež se konalo na konci června 2021, se zúčastnila dánská královna Margrethe II. Projekt vyšel na více než 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč), úřady pevně doufají, že se Muzeum Hanse Christiana Andersena stane turistickým magnetem.

Maže hranici mezi fikcí a realitou
Areál kruhových budov obklopený „kouzelnou” zahradou navrhl známý japonský architekt Kengo Kuma. Ten se chtěl přiblížit vyznění Andersenova díla, kde se malý svět často rozvine v celé nové univerzum. „V takovém vesmíru neexistuje žádná hierarchie, žádná přední strana nebo předem daný směr,” uvedl Kuma.

Jeho architektonický počin v centru Odense má návštěvníkům umožnit pohádkový zážitek. „Mísí se tady to, co je uvnitř, a to, co je venku,” dodává kreativní ředitel muzea Henrik Lübker, podle něhož se podobně jako v pohádkách stírá rozdíl mezi fikcí a realitou.

Přiláká Muzeum Hanse Christiana Andersena turisty?
Literární vědci mají za to, že pro mnoho z Andersenových pohádek, včetně Malé mořské víly, Princezny na hrášku či Ošklivého káčátka, byly inspirací právě dětské zážitky z města Odense. Klasikou se spisovatelovy příběhy staly i díky tomu, že nejsou zcela jednoznačné, domnívá se ředitel.

Muzeum Hanse Christiana Andersena podle něj není plné odpovědí, ale otázek. Každopádně se má stát novou atrakcí. Už dříve si přijíždělo Andersenův rodný dům a expozici o jeho díle prohlédnout až 100 tisíc lidí ročně, z toho 70 procent návštěvníků tvořili zahraniční turisté, především Němci a Číňané.

Spisovatel si zakazoval rozkoš
A co o Andersenovi možná nevíte? Pocházel z velmi chudých poměrů, celá rodina žila a spala v jedné malé místnosti. Jeho matka (pradlena) byla o sedm let starší než otec (švec), na sklonku života propadla alkoholu. Syn se s ní odmítal nadále stýkat, jen občas jí poslal menší finanční částku. Zato literaturu Hans Christian Andersen miloval už jako dítě. Znal nazpaměť Shakespearovy hry a přednášel je, přičemž používal své dřevěné panenky jako postavy.

Spekuluje se o tom, že slavný spisovatel byl homosexuál, přinejmenším bisexuál. Svou sexualitu však Hans Christian Andersen držel pevně na uzdě, dával průchod pouze citům a platonické lásce. Ve svých soukromých zápiscích odmítal jakýkoli sexuální vztah, ať se ženou, nebo mužem. Na jaře roku 1872 spadl z postele a vážně se zranil. Už nikdy se zcela neuzdravil. Zemřel 4. srpna 1875 v domě Rolighed nedaleko Kodaně.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *