Sasko, jedno z nejmalebnějších německých států, je domovem mnoha historických památek a architektonických skvostů.

Zámek Moritzburg – Klenot saského baroka

Sasko, jedno z nejmalebnějších německých států, je domovem mnoha historických památek a architektonických skvostů. Jedním z nejvýznamnějších a nejokouzlujících je zámek Moritzburg. Tato nádherná stavba z 18. století je považována za perlu saského baroka a patří mezi nejvýznamnější zámky v Německu. Návštěvníci z celého světa jsou fascinováni jeho krásou a historií, což dělá zámek Moritzburg neodmyslitelnou součástí saského kulturního dědictví.

Historie zámku Moritzburg

Historie zámku Moritzburg sahá až do 16. století, kdy byl postaven v roce 1542 vévodou Moritzem Saským, jehož jméno nese. Původní stavba byla v renesančním stylu a sloužila jako lovecký zámeček. Jeho poloha na ostrově uprostřed umělého jezera z něj dělala ideální místo pro královské lovecké výpravy.

V 18. století, za vlády Augusta Silného, byl zámek Moritzburg přestavěn a rozšířen do dnešní podoby. Architekt Matthäus Daniel Pöppelmann stál za tímto barokním zázrakem, který kombinuje prvky francouzského a italského baroka. Výsledkem je nádherná stavba s elegantními fasádami, vysokými věžemi a složitými zdobenými stropy.

Architektura a design

Zámek Moritzburg je příkladem toho, jaký vliv měla barokní architektura na německou a saskou kulturu. Jeho nádherné fasády jsou zdobené sochami, reliéfy a střešními ozdobami, které přitahují pozornost návštěvníků. Zvláštní pozornost si zaslouží tzv. “Horní zámek” (Oberes Schloss), který je významnou částí Moritzburgu. Zde najdeme reprezentační místnosti s nádhernými stropy a nábytkem, který zanechal Augusta Silné své návštěvy.

Kromě samotného zámku je Moritzburg obklopen rozlehlým parkem, který vytváří ideální prostředí pro procházky a odpočinek. Park je plný kvetoucích zahrad, fontán a alejí, což ho dělá skvělým místem pro procházky v každém ročním období.

Zámek Moritzburg ve filmu

Zámek Moritzburg se také proslavil díky filmu. Byl totiž jedním z hlavních míst natáčení slavného českého pohádkového filmu “Tři oříšky pro Popelku” z roku 1973. Díky svému pohádkovému vzhledu a romantické atmosféře byl Moritzburg ideálním místem pro tento kultovní film, který dodnes láká návštěvníky z celého světa.

Návštěva zámku Moritzburg

Pokud se rozhodnete navštívit zámek Moritzburg, budete mít možnost prozkoumat jeho krásné interiéry, které zahrnují luxusní sály, knihovny a královské komnaty. Návštěvníci si mohou prohlédnout také bohatou sbírku umění a historických artefaktů, které byly shromážděny v průběhu staletí.

Zvláštní pozornost si zaslouží ložnice vévody Augusta Silného, která je považována za jednu z nejvýznamnějších a nejkrásnějších historických ložnic v Německu. Je zdobená bohatými štukovými díly a uměleckými díly, které představují vrchol saského baroka.

Kromě prohlídky interiéru zámku mohou návštěvníci využít také možnosti prohlídky okolního parku a prozkoumat krásnou krajinu, která zámek obklopuje.

Zajímavosti a události

Zámek Moritzburg pořádá řadu kulturních a společenských událostí během celého roku. Jednou z nejznámějších akcí je tradiční lovecký veletrh, který připomíná historii zámku jako lovecké rezidence. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky loveckých psů, tradiční lov a výstavy loveckých trofejí.

Další zajímavou akcí je vánoční trh, který se koná v období adventu. Zámek Moritzburg se promění v pohádkovou zimní pohádku s vánočními stánky, tradičními řemeslnými výrobky a atmosférou plnou vánočního kouzla.

Zámek Moritzburg je jedním z nejvýznamnějších a nejokouzlujících historických památek v Sasku a celém Německu. Jeho nádherná barokní architektura, bohatá historie a romantické okolí přitahují návštěvníky z celého světa. Ať už jste milovníkem historie, architektury nebo jenom krásných míst, Moritzburg vám nabídne nespočet důvodů k návštěvě. Je to skutečný klenot saského baroka, který stojí za to objevit a prozkoumat.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *