První zmínka o něm pochází z roku 1231. Jisté je, že pánům z Landštejna (po nichž má jméno) patřil do roku 1315, kdy vymřeli po přeslici. Třicet let poté ho od Václava IV. získal nejvyšší hofmistr Konrád Krajíř z Krajku.

Tajemný hrad Landštejn

První zmínka o něm pochází z roku 1231. Jisté je, že pánům z Landštejna (po nichž má jméno) patřil do roku 1315, kdy vymřeli po přeslici. Třicet let poté ho od Václava IV. získal nejvyšší hofmistr Konrád Krajíř z Krajku. On a potomci zrušili obranný systém a udělali z hradu luxusní rezidenci. Jenomže se přitom zadlužili a museli ji prodat. Pak se majitelé střídali jak na běžícím páse.

Vystupují zde šermíři i folklórní soubory
Poslední ránu hradu Landštejn zasadil v roce 1771 rozsáhlý požár. Před úplnou zkázou ho zachránilo jedno z (výjimečně) moudrých rozhodnutí socialistických úředníků. Na jejich pokyn se tu v sedmdesátých letech minulého století usídlili archeologové.

Ti tu působí dodnes. Návštěvník je jinak sice nepostřehne, nicméně jimi nalezené artefakty a exponáty lze spatřit hned v přízemí. Záhadu, kdo Landštejn postavil, se jim zatím rozluštit nepovedlo, ale nevzdávají se.

Na hradě se o víkendech pravidelně konají kulturní či jiné akce. Častými hosty jsou skupiny historického šermu, vystoupení folklórních souborů či středověkých trubadúrů, ukázky střelby kuší. Lze se zde pochopitelně i občerstvit.

Landštejnský dvůr v podhradí je spíš pro movitější klientelu, kiosek na nádvoří uspokojí méně náročné. Mnohé restaurace najdeme i v okolí. Budete-li trávit dovolenou například v Jindřichově Hradci, Třeboni nebo v okolí Telče, byla by věčná škoda neudělat si sem výlet.

Okolí hradu Landštejn přitahuje cyklisty
Landštejn má totiž výjimečně krásnou polohu. Leží na česko-moravsko-rakouském pomezí, obklopený nádhernou přírodou. Lesy takzvané České Kanady byly kdysi natolik husté, že se v nich dlouho skrýval legendární lupič a vrah Jan Jiří Grasel. Po něm nám dodnes zůstalo hanlivé oslovení grázl.

V hustém porostu se objevují i četné rybníky (nakonec vždyť jsme v jižních Čechách), kde lze skvěle osvěžit tělo po náročné túře, či se u nich prostě jen povalovat a koupat. Poněvadž se poblíž rozkládalo hraniční pásmo, na čtyři desetiletí se tu zastavil čas. Ráj zde najdou houbaři, „borůvkáři“, pěší turisté, ale hlavně cyklisté, kteří si mohou vybrat hned z několika tras, přímo okolo hradu Landštejn.

Ani příznivci vojenství neodjedou zklamáni. Pokud se vydají pár kilometrů pěšky, dojdou až k funkčnímu opevnění z první republiky – k řopíku. Je přístupný o letních víkendech, rekonstruovaný do původní podoby, včetně výzbroje a výstroje.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *