Azorské ostrovy jsou skrytým pokladem uprostřed Atlantského oceánu.

Azorské ostrovy – Klenot Atlantiku

Azorské ostrovy jsou skrytým pokladem uprostřed Atlantského oceánu. Tato portugalská autonomní oblast, složená z devíti hlavních ostrovů a několika menších ostrůvků, mají své jedinečné kouzlo a fascinují návštěvníky přírodou, kulturou a historií. V tomto článku se podíváme na to, co Azory tak jedinečné a atraktivní.

Geografie a poloha

Azorské ostrovy jsou roztroušeny na rozloze více než 600 km v Atlantském oceánu. Leží přibližně 1 500 km západně od Portugalska a tvoří strategický bod na mapě Atlantiku. Ostrovy jsou rozděleny do tří hlavních skupin: Východní skupina (São Miguel a Santa Maria), Centrální skupina (Terceira, Graciosa, São Jorge, Pico a Faial) a Západní skupina (Flores a Corvo).

Každý z těchto ostrovů má své vlastní jedinečné rysy, což činí Azory fascinujícím místem k prozkoumání pro cestovatele a dobrodruhy.

Přírodní krása

Azorské ostrovy jsou známé svou ohromující přírodní krásou. Ostrovy jsou vulkanického původu a nabízí řadu impozantních geologických útvarů. Na ostrovech můžete vidět sopečné krátery, horké prameny, jezera a útesy. Jedním z nejvýznamnějších geologických útvarů je Caldeira do Faial na ostrově Faial, což je obrovský sopečný kráter s hloubkou přes 400 metrů.

Přírodní krása Azor je nejen výjimečná svou geologií, ale také kvůli svým zeleným kopcům, divokým květinám a nádherným plážím. Ostrovy jsou známé svými krásnými jezery, jako je Lagoa das Sete Cidades na ostrově São Miguel, což je dvojité jezero obklopené zelenými kopcemi a obklopené mlhavým tajemstvím.

Azory jsou také rájem pro pozorování mořského života. Moře v okolí ostrovů je domovem mnoha druhů ryb, delfínů a velryb. Můžete se těšit na pozorování kytovců, jako jsou vorvaňové a plejtváci, a také výskyt obrovských žraloků, jako jsou bílí žraloci a makrely.

Turistika a outdoorové aktivity

Azorské ostrovy nabízí řadu outdoorových aktivit pro dobrodruhy a přírodní nadšence. Můžete se věnovat pěší turistice a trekkingu po malebných stezkách a cestách, které vás provedou krásnými krajinami. Na ostrově Pico můžete dokonce zdolat nejvyšší horu Portugalska, Pico, s výškou přes 2 300 metrů nad mořem.

Pokud jste vodní nadšenci, můžete se věnovat potápění a zkoumat podmořský svět kolem Azor. Voda je zde průzračná a nabízí bohatý podmořský život včetně korálů, ryb a podmořských jeskyní. Vodní sporty jako surfing a windsurfing jsou také velmi populární, a to díky silným větrům a vlnám v Atlantiku.

Pro milovníky golfového sportu je zde také řada golfových hřišť, která nabízejí krásné výhledy na oceán a přírodu.

Kultura a historie

Azorské ostrovy mají bohatou historii a kulturu. Na ostrovech najdete několik historických měst, jako je Angra do Heroísmo na ostrově Terceira, které bylo zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO. Město bylo důležitým přístavem pro objevitele a bylo centrem obchodu a kultury v 16. a 17. století.

Kromě toho jsou Azory také známé svými tradičními svátky a festivalem, jako je Svátek Santa Maria na ostrově Azory, kde místní obyvatelé oslavují své kulturní dědictví tanci, hudbou a tradičními obřady.

Kuchyně Azor je také unikátní a nabízí řadu lahodných pokrmů, které vycházejí z mořských plodů a místních ingrediencí. Nezapomeňte ochutnat tradiční pokrmy, jako je Cozido das Furnas, což je dušené jídlo vařené v parních otvorech na ostrově São Miguel.

Doporučení pro cestovatele

Pokud se rozhodnete navštívit Azory, zde je několik doporučení, jak co nejlépe využít své cesty:

Plánujte si cestu na ostrovy dopředu, protože počasí může být proměnlivé, a je dobré mít rezervace na ubytování a aktivity.

Nedaleko ostrovů jsou také menší ostrůvky a skaliska, která stojí za návštěvu. Můžete se vydat na výlety lodí nebo vrtulníky, abyste objevili i tyto skryté poklady.

Mějte na paměti, že příroda Azor je křehká, a je důležité dodržovat pravidla ochrany životního prostředí a zanechávat co nejmenší stopu na ostrovech.

Nezapomeňte na fotoaparát, protože budete chtít zachytit krásu těchto ostrovů.

Azorské ostrovy jsou jedinečným kouskem země uprostřed Atlantského oceánu. Nabízejí příležitost pro dobrodružství, relaxaci a objevování krásy přírody. Ať už jste milovníkem outdoorových aktivit, historie a kultury, nebo jen toužíte po klidném odpočinku na pláži, Azory mají něco pro každého.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *