Vzhledem k tomu, že Zakynthos není velký (jeho rozloha činí pouhých 405 km2), je celkem jedno, ve kterém letovisku budete bydlet. Z jednoho konce ostrova na druhý lze autem přejet za hodinu. To znamená, že během dovolené stihnete poznat celý Zakynthos a Marathonisi k tomu.

Želví ostrov, Marathonisi

Vzhledem k tomu, že Zakynthos není velký (jeho rozloha činí pouhých 405 km2), je celkem jedno, ve kterém letovisku budete bydlet. Z jednoho konce ostrova na druhý lze autem přejet za hodinu. To znamená, že během dovolené stihnete poznat celý Zakynthos a Marathonisi k tomu.

Okouzlí vás nejen pláž a jeskyně
Převážně skalnatý ostrov Marathonisi se pyšní krásnou, zajímavě tvarovanou písčitou pláží s pozvolným vstupem do moře. To je v těchto končinách – stejně jako na většině míst v Řecku – průzračné a tím pádem doslova stvořené k potápění a šnorchlování. Kdo těmto zálibám neholduje, může se alespoň vykoupat. Další variantou je, že loď zastaví několik desítek metrů od ostrova a výletníci mají šanci zaplavat si rovnou ve větší hloubce. Případně si skočit z paluby do moře a doplavat k nejbližší pláži – těch je tu víc…

Dalším důvodem, proč turisté nadšeně míří na Marathonisi, jsou nádherné jeskyně, které jsou součástí severního pobřeží a kolem nichž často vedou vyhlídkové plavby, zpravidla začínající v přístavu v letovisku Agios Sostis.

Největší lákadlo však představují želvy Caretta-Caretta neboli karety obrovské. Tento ohrožený druh zde lze pozorovat, je to nezapomenutelný zážitek. Některé pláže na Zakynthosu a v jeho okolí, tedy i na Marathonisi, jsou posledním řeckým útočištěm těchto želv. Migrují po celém Středomoří, aby se na jaře vracely do zálivu Laganas kvůli hnízdění.

Připlouvají k plážím, páří se ve vodě a čekají na noc. Tehdy samice vylézají na břeh, vyhloubí do písku hluboký důlek, kam snesou v průměru 120 vajec. Jsou ovšem velmi citlivé na hluk a světlo. Jestliže je někdo nebo něco vyruší, vrátí se do moře, aniž by snesly vajíčka. Během sezóny se na plážích podél zálivu Laganas objeví přibližně 1300 hnízd.

Na Marathonisi mají želvy větší klid
Po 60 dnech se z vajíček vylíhnou želvičky. Prohrabou se pískem na povrch pláže a vyrazí do moře. Děje se tak v noci, jelikož se orientují podle odlesku hvězd a měsíce na vodní hladině. Může je však lehce zmást osvětlení z letovisek a vydají se špatným směrem. Ostrůvek Marathonisi, přezdívaný Želví ostrov, je miniaturní, tudíž tady žádné stavby nejsou.

V roce 1999 řecká vláda zřídila národní mořský park Zakynthos na ochranu ohrožených mořských druhů. Kromě karety obrovské zahrnuje i kriticky ohrožený druh tuleně středomořského. Národní park v zálivu Laganas je bohužel dlouhodobě podfinancován, žádné větší kroky tudíž učiněny nebyly.

Situace je alespoň monitorována, hnízda želv jsou viditelně označena. Byla stanovena pravidla pro pohyb po národním parku a po chráněných plážích. V době líhnutí želviček je hlídají strážci. Na pláže, kde hnízdí želvy, se nesmí vstupovat mezi západem a východem slunce, hrabat se v písku a zapichovat do něj slunečníky, používat jakákoliv vozidla nebo v noci svítit. Z tohoto důvodu je omezen i provoz zakynthoského letiště na denní dobu.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *