
Podobné příspěvky

Hrad Svojanov – Jeden z nejstarších královských hradů u nás
Uprostřed hlubokých lesů nad romantickým údolím řeky Křetínky stojí malebný hrad Svojanov, jeden z nejstarších královských hradů u nás. Je to jediný hrad u nás, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Hrad Svojanov založil kolem roku 1224 královský purkrabí Svéslav z Bořitova. Roku 1250 je uváděn jako kastelán…

Nejkrásnější potápěčský lokality
KubaVelkou výhodou potápění na Kubě je to, že se nemusíte nořit pouze do moře, ale můžete vplout i do rozsáhlých jeskynních systémů. Neměli byste vynechat jeskyně v Zátoce Sviní, nádhernou Playu Santa Lucia, letovisko Varadero nebo oblíbenou zátoku Maria la Gorda. S velkou pravděpodobností spatříte třeba žraloky, rejnoky nebo barakudy. Mnohem více se o potápění…

Severoameričtí bizoni
Když se řekne Divoký západ, vybaví se většině lidí scény z westernů, indiáni na koních a kovbojové s kolty proklatě nízko u pasu. Mnoho lidí si ale představí i jiný obrázek skutečné „westernové“ krajiny – pláně plné tisícihlavých stád mohutných osrstěných kopytníků zvaných bizoni. Nádherných majestátných tvorů, které barbarství bílých osadníků přivedlo za pouhých několik…

Houmt Souk
Na místě, kde Houmt Souk leží, se kdysi nacházelo římské město Gerba neboli Girba, které dalo jméno i celému ostrovu. Co se týče aktuálního názvu, ten v překladu znamená „okolí tržnice“. A není to náhoda – tradiční trhy se zde pravidelně konají od nepaměti. Nakoupíte oblečení, koření či keramikuHoumt Souk je velmi přívětivé město a…

Největší jeskynní hrad světa Predjama
Predjamský hrad (Predjamski grad či Predjama Castle), který je v Guinnessově knize rekordů zapsán jako největší jeskynní hrad na světě. A to díky skutečnostem, že stojí u vstupu do jeskynního komplexu a že nemá žádnou konkurenci, co se velikosti týče. Název Predjama odkazuje na jedinečnou polohu tohoto hradu. Pred znamená před a jama znamená jeskyně,…

Solná poušť Lút ve východním Íránu
Vědci z Kalifornské univerzity v Irvine uvedli, že povrchová teplota v poušti Lút a v Sonorské poušti (na následujícím snímku) může vyšplhat až k 80,8 stupně Celsia, přičemž poušť Lút je takřka permanentně horká. Výzkumníci na to přišli pomocí dat ze satelitů, které měřily povrchové teploty za uplynulá dvě desetiletí. Donedávna měli všichni za to,…