Mezi nejvýznamnější dominanty patří národní kulturní památka, zámek Velké Losiny. Byl postaven v letech 1580–1589 na místě bývalé tvrze. Původní část, dochovaná téměř v nezměněné podobě, je skvělým dokladem života starých šlechtických rodin.

Velké Losiny

Mezi nejvýznamnější dominanty patří národní kulturní památka, zámek Velké Losiny. Byl postaven v letech 1580–1589 na místě bývalé tvrze. Původní část, dochovaná téměř v nezměněné podobě, je skvělým dokladem života starých šlechtických rodin.

V 17. století se tady konaly čarodějnické procesy
Rytířský sál s renesančním stropem, ozdobený dřevěnými kazetami, je opravdovým skvostem architektury. Zaujme i renesanční psaníčkové sgrafito z roku 1589 či krásné fresky v zámeckých kaplích z let 1742–1744, i několik soch a sousoší.

Velké Losiny, ležící 9 km severovýchodně od Šumperka v Olomouckém kraji, se bohužel staly dějištěm tragických čarodějnických procesů. Justiční vraždy probíhaly i na zámku. Dřevěný kříž u cesty v části obce zvané Žárová pak slouží jako smutné memento. Šlo o místo loučení neštastných nevinných obětí se svými rodinami. Majetek odsouzených propadal inkvizitorům, tudíž byli často záměrně obviňováni a vražděni ti, kteří vlastnili lány nebo jiné nemovitosti.

Raritou obce Velké Losiny je také papírna. Patří k nejstarším v Evropě. Podle nálezů funguje od roku 1596. Dodnes probíhá výroba tradičně, ruční papír se dělá z bavlny a lnu. Je tu i Muzeum papíru, reprezentativní prodejna a restaurace Losín. Papírnu nechal vybudovat Jan mladší ze Žerotína v místě, kde dřív stával mlýn na obilí.

Ke zdejším lákadlům patří také roubené kostely
Z církevních staveb jistě vyniká pozdně renesanční farní kostel sv. Jana Křtitele, jeden z nejkrásnějších a největších venkovských kostelů v regionu, postavený v letech 1599–1603. I dva dřevěné kostelíky z počátku sedmnáctého století – sv. Michaela v Maršíkově (na snímku) a sv. Martina v Žárové – navštíví každoročně stovky návštěvníků. Ti sem ale houfně nepřijíždějí jen kvůli prohlídce těchto i dalších pamětihodností, o které není nouze.

Obrovský zájem je o léčbu či wellness pobyty v termálních lázních Velké Losiny. Míří sem ti, které trápí nemoci pohybového aparátu, problémy s krevním oběhem či pokožkou, ale i neurologické potíže. Lázně jsou jinak prastaré, pocházejí už ze šestnáctého století.

Přírodním léčebným zdrojem je termální sirná voda. Má příjemnou teplotu 36 °C. Napájí vnitřní lázeňský bazén i venkovní koupaliště. Areál tvoří pavilony Eliška, Šárka, Božena a Chaloupka. Nacházejí se v krásném prostředí parku s vzácnými dřevinami a květinami.

Velké Losiny a Dlouhé stráně dělí 22 kilometrů
K nejčastějším výletům do okolí patří návštěva nedaleké vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně v Hrubém Jeseníku. Jde o architektonický klenot a je na ni fascinující pohled. V roce 2005 ji čtenáři zařadili mezi sedm největších divů České republiky.

Přečerpává se voda řeky Divoká Desná. Vzhledem k tomu, že se areál nachází uvnitř chráněné krajinné oblasti, je z ekologických důvodů veškerý provoz umístěn v podzemí. Elektrárna pořádá pravidelné exkurze, hlavně o víkendech.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *