V průběhu března 2022 bude slavnostně znovuotevřena Transbhútánská stezka (Trans Bhutan Trail). Tato více než 400 kilometrů dlouhá pěší trasa, původně určená pro buddhistické poutníky, se táhne napříč Bhútánem.

Transbhútánská stezka

V průběhu března 2022 bude slavnostně znovuotevřena Transbhútánská stezka (Trans Bhutan Trail). Tato více než 400 kilometrů dlouhá pěší trasa, původně určená pro buddhistické poutníky, se táhne napříč Bhútánem. Po šedesáti letech ji tamní úřady zpřístupní ve spolupráci s nadací Bhutan Canada Foundation, která obnovu stezky iniciovala. Bude možné ji zdolat pěšky nebo na horském kole. Zájemci se mohou těšit na parádní výhledy!

Nejzápadnějším bodem této turistické atrakce je městečko Ha (neboli Haa či Has) nedaleko tibetských hranic. Naopak východním cípem je Trashigang, odkud je to blízko do indického státu Arunachal Pradesh (Arunáčalpradéš).

Trasa nadchne milovníky přírody a historie
Jak napovídá název, Transbhútánská stezka spojí hned několik částí této jihoasijské země, vede přes národní park a kolem asi čtyř stovek historických lokalit. Fyzicky zdatný turista by mohl celou trasu zvládnout zhruba za měsíc. Počítá se však s tím, že většina cestovatelů si bude chtít zážitek naplánovat jen do několika málo dní, převážně tří až sedmi.

Kdysi byla Transbhútánská stezka pěší trasou pro buddhistické poutníky. V 60. letech minulého století však – vzhledem k rozvoji silnic – ztratila na svém významu a bez pravidelné údržby se stala nepoužitelnou. Díky obnově se na ni už na jaře budou moci opět vypravit první návštěvníci. Vzhledem k pandemii a komplikovaným pravidlům pro vstup do Bhútánu zprvu pouze místní obyvatelé.

„Jde o komunitní projekt, když hovoříme o výstavbě i provozu. Obnoví starověkou kulturní ikonu a nabídne udržitelný zážitek poutníkům a cestovatelům,“ okomentoval znovuotevření legendární trasy Sam Blyth, předseda nadace Bhutan Canada Foundation.

buddhistický poutník

Transbhútánská stezka není pro chudé
Láká vás návštěva Bhútánu, jehož součástí je Transbhútánská stezka? Turisté musí cestovat pouze ve skupinách po předem připravených a zaplacených trasách a navíc s oficiálním turistickým průvodcem. Veškeré formality musí být vyřízeny před příjezdem do země přes cestovní kancelář. Vhodná doba pro pobyt v Bhútánu je od března do května a od září do listopadu. Nezbytný je cestovní pas s platností přesahující dobu pobytu minimálně o 6 měsíců.

Pro vstup do Bhútánu je dále nutné vízum. To je vydáváno při příjezdu, ale žádost musí být podána ještě před cestou do země. Žádosti o turistická víza podává cestovní kancelář. Ale nejen to! Každý cestující musí před obdržením bhútánského víza uhradit poplatek, tzv. Minimum Daily Package. Ten činí 250 USD na osobu a noc po dobu vysoké sezóny (tj. leden, únor, červen, červenec a prosinec) a 200 USD na osobu a noc po dobu nízké sezóny v ostatních měsících. Studentům řádného denního studia ve věku 12–25 let může Turistická rada Bhútánu (TCB = Tourism Council of Bhutan) přiznat 25% slevu, dětem ve věku 6–12 let 50%. Za děti do 5 let věku se Minimum Daily Package neplatí.

Velvyslanectví ČR v Bhútánu nenajdete
Minimum Daily Package se hradí minimálně 4 týdny před cestou do Bhútánu a bez této úhrady není vydáno bhútánské vízum v hodnotě cca 40 USD. Česká republika nemá v Bhútánu velvyslanectví, jeho funkci vykonává zastupitelský úřad v Dillí. V případě potíží během pobytu je třeba se obrátit na vedoucího Rakouské koordinační kanceláře Rakouské rozvojové agentury v Bhútánu. I z tohoto důvodu je skvělé, že s vámi bude průvodce, kterého zajistí CK.

Další věc je, že do mnoha oblastí v zemi není cizincům vstup povolen. Lze se tedy pohybovat jen po známých turistických trasách, mezi které se již brzy bude řadit i Transbhútánská stezka. V Bhútánu platí zákaz kouření v restauracích, dopravních prostředcích a na jiných veřejných místech.

Dále je třeba sledovat aktuální protikovidová opatření. I v tomto ohledu vám poradí cestovní kancelář. Jestliže vás Bhútán a Transbhútánská stezka neboli Trans Bhutan Trail přitahují i navzdory všech komplikacím a poplatkům, můžete si vybrat z následující nabídky zájezdů.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *