Švýcarsko je malá země ležící uprostřed Evropy, která však skrývá nepopsatelnou krásu přírody. Země je obklopena majestátními Alpami, které dodávají Švýcarsku jeho charakteristický vzhled.

Švýcarsko – Klenot přírody a nejkrásnější jezera

Švýcarsko je malá země ležící uprostřed Evropy, která však skrývá nepopsatelnou krásu přírody. Země je obklopena majestátními Alpami, které dodávají Švýcarsku jeho charakteristický vzhled. Proslulé alpské vrcholky, klidná jezera, malebné údolí a rozmanité lesy činí z této země jedinečný klenot přírodního bohatství.

Alpská krása: Nebylo by možné začít jinak než hovořením o Alpách. Tato majestátní horská říše se táhne podél jihovýchodní hranice Švýcarska a nabízí návštěvníkům panoramatické výhledy, které doslova bere dech. Hory jsou nejen rájem pro horolezce a milovníky extrémních sportů, ale také pro ty, kteří chtějí prozkoumat nezkrotnou krásu přírody.

Vysokohorská jezera: Švýcarsko je známé svými nádhernými jezery, která se rozprostírají v horském prostředí a tvoří malebná místa k odpočinku a relaxaci. Jezero Geneva, známé také jako Lac Léman, leží na hranici s Francií a nabízí pohledy na alpské štíty. Jezero Lucerne (Vierwaldstättersee) je obklopeno strmými horami a nabízí jedinečné výlety lodí. Jezero Zürich, ještě jedno z krásných švýcarských jezer, leží u stejnojmenného města a je oblíbeným místem pro vodní sporty.

Údolí a horské louky: Švýcarsko je rovněž proslulé svými malebnými údolími a rozsáhlými horskými loukami, které jsou pokryty kvetoucími květinami v létě. Údolí Lauterbrunnen je považováno za jedno z nejkrásnějších údolí na světě s nespočtem vodopádů, které padají z vysokých skalních stěn. Podobně údolí Engadin nabízí úchvatné výhledy na horské vrcholky a zasněžené štíty.

Národní parky: Švýcarsko má také své národní parky, které slouží k ochraně unikátních ekosystémů a biodiverzity. Národní park Švýcarska, první národní park v Alpách, je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a zvířat. Tato oblast nabízí skvělou příležitost pro turisty, aby zažili divokou a nedotčenou přírodu.

Zachování harmonie: Švýcarsko se vyznačuje úsilím o zachování harmonie mezi člověkem a přírodou. Krajina je pečlivě udržována a zachovává se tradiční horská architektura, která se slučuje s okolním prostředím. Země také investuje do obnovitelných zdrojů energie a podporuje udržitelný cestovní ruch, což umožňuje návštěvníkům vychutnat si přírodu s minimálním dopadem na životní prostředí.

Švýcarská příroda je země, která vás uchvátí svou neopakovatelnou krásou a půvabem. Alpy, jezera, údolí a národní parky tvoří pestrou paletu přírodních divů. Ať už se rozhodnete prozkoumat horské vrcholky, plout po jezerech nebo jen tak relaxovat na rozkvetlých loukách, Švýcarsko vám nabídne nezapomenutelný zážitek v objetí přírody a klidu.

Nejkrásnější švýcarská jezera

Švýcarsko se pyšní úctyhodným počtem jezer, najdete jich tady přibližně 1600! Třpytivé skvosty švýcarské krajiny jsou společně s okolní přírodou, majestátními štíty hor a bezpočtem turistických i cyklistických stezek doslova magnetem pro tisíce turistů, kteří každoročně tuto okouzlující zemi navštíví. Která švýcarská jezera se řadí k těm nejkrásnějším?

Ženevské jezero

Ženevské jezero
Ženevské jezero

Největší a nejznámější švýcarské jezero svým tvarem připomíná banán. Obrovská vodní plocha je přirozenou hranicí mezi Švýcarskem a Francií, přičemž větší část patří právě Švýcarsku. Jezero je se svojí celkovou rozlohou 580 kmnejvětším alpským jezerem a zároveň druhým největším jezerem v Evropě.

I přes svůj ledovcový původ zajišťuje v letních měsících příjemné, osvěžující koupání s teplotami vody  kolem 24 °C. Malebná krajina kolem jezera je lemována vinicemi na kaskádovitých svazích, narazit můžete také na několik starobylých hradů. Pobřežní promenáda láká k procházkám, cyklistice či jízdě na kolečkových bruslích. Mezi oblíbené aktivity v této lokalitě patří i výletní plavby po jezeře, vodní lyžování a při příznivém větru windsurfing či plachtění.  

Bodamské jezero

Bodamské jezero
Bodamské jezero

Druhým největším jezerem v Alpách je jezero Bodamské. Švýcarsko se o něj dělí s Německem a Rakouskem. Patří mezi vyhledávané turistické oblasti nejen kvůli kvalitě vody, která jej řadí k vůbec nejčistším jezerům Evropy, ale také pro místní takřka středomořské klima, a to včetně vegetace. Teplota průzračné vody šplhá v letních měsících až k příjemným 23 °C, milovníkům koupání a slunění jsou k dispozici soukromé i městské pláže.

Okolí Bodamského jezera je protkáno hustou sítí cyklostezek o celkové délce 273 km, které patří k nejhezčím v Evropě. Trasa vede všemi třemi státy, přičemž ve švýcarské části je terén místy kopcovitý. Nenechte se odradit, odměnou za vynaloženou námahu vám budou velkolepé výhledy. 

Neuchâtelské jezero

Neuchâtelské jezero
Neuchâtelské jezero

Neuchâtelské jezero je největším jezerem, které leží celou svou rozlohou pouze ve Švýcarsku. Jeho okolí tvoří rozsáhlé vinohrady a úpatí pohoří Jura. Velmi oblíbené jsou turistické i cyklistické trasy napříč vinicemi, vinařskými vesničkami i podél pobřeží samotného jezera. Oblast si můžete prohlédnout také z výletních lodí, koupání a provozování vodních sportů je samozřejmostí. Ubytování zajišťují místní hotýlky a penziony, pro milovníky stanování je tu široká nabídka plně vybavených kempů na velmi dobré úrovni.

Luzernské jezero

Luzernské jezero
Luzernské jezero

Mezi nejkrásnější švýcarská jezera patří bezesporu i průzračné Vierwaldstättersee (Jezero čtyř lesních kantonů) s úchvatnou kulisou zasněžených alpských štítů. Jezero je známo i pod názvem Luzernské, podle místního města Luzern. Krásy Vierwaldstättersee si nejlépe vychutnáte na některém z výletních parníků, které brázdí vody přes sto let. Jezero má svůj ostrov zvaný Altstatt.

Zvláštností vodní plochy je její rozčlenění na čtyři části, které jsou vzájemně propojeny úzkými průlivy. Oblíbené jezero se může pochlubit vynikající kvalitou vody, která svým složením odpovídá vodě pitné. I díky tomu se zde výborně daří pstruhům obecným. Patří-li mezi vaše koníčky rybaření, nenechte si ujít možnost zachytat si v místních průzračných vodách.

Luganské jezero

Luganské jezero
Luganské jezero

Tři čtvrtiny tohoto jezera leží ve Švýcarsku, ta čtvrtá v sousední Itálii. Nevelké jezero bylo pojmenováno podle švýcarského města Lugano, které je proslulé svými plážemi. Stejně tak jako většinu ostatních i toto jezero nejlépe poznáte z paluby výletní lodi. Plavidlo si zde ale můžete i pronajmout. Plachetnici, katamarán, motorový člun nebo třeba rovnou jachtu! Luganské jezero leží v nejjižnějším výběžku země, díky čemuž má středomořské klima. Turisté si tuto oblast oblíbili především kvůli pěknému pobřeží a místním lázním.

Brienzské jezero

Brienzské jezero
Brienzské jezero

Okolí jezera i jezero samotné se řadí k nejkrásnějším místům celého Švýcarska. Nachází se na okraji švýcarských Alp, v Bernské vysočině. Tyrkysově zbarvená voda potěší nejen všechny vodomily, ale i vášnivé rybáře. Pod hladinou se hemží mnoho druhů ryb, v sítích rybářů nejčastěji uvízne okoun říční, který je nejvýznamnější lovenou rybou. Na břehu Brienzského jezera se nachází vyhlášená restaurace, která nabízí vynikající pokrmy z čerstvě ulovených ryb. Kromě rybaření se můžete věnovat různým vodním sportům, zúčastnit se vyhlídkové plavby na historickém kolesovém parníku nebo moderní motorové lodi, milovníci adrenalinu si určitě nenechají ujít paraglidingový let. Okouzlující okolní příroda s tmavými borovými lesy je vhodná nejen pro pěší turistiku, ale i pro jízdu na kole.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *