Petrohrad, také známý pod názvem Sankt-Petěrburg, je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších měst v Rusku. Toto město má bohatou historii, úchvatnou kulturu a architekturu, která okouzluje návštěvníky z celého světa.

Petrohrad – Historie, kultura a architektura Ruského skvostu

Petrohrad, také známý pod názvem Sankt-Petěrburg, je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších měst v Rusku. Toto město má bohatou historii, úchvatnou kulturu a architekturu, která okouzluje návštěvníky z celého světa. V tomto článku se budeme podrobněji zabývat Petrohradem, jeho původem, historií a významnými pamětihodnostmi.

Historie Petrohradu

Petrohrad byl založen v roce 1703 carom Petrem Velikým a stal se hlavním městem Ruského impéria až do roku 1917, kdy se stalo hlavním městem Sovětského Ruska. Název města pochází od jména zakladatele, Petra Velikého, a význam tohoto města v dějinách Ruska nelze přeceňovat. V době jeho založení bylo Petrohrad stavěn jako okno do Evropy, aby Rusko získalo větší přístup k evropským vlivům a obchodu.

Během své historie Petrohrad prošel mnoha dramatickými událostmi. Byl svědkem revoluce v roce 1917, která nakonec přivedla k pádu carského režimu a k vzniku Sovětského Ruska. Petrohrad byl v průběhu sovětské éry přejmenován na Leningrad a byl vystaven dlouhodobému obléhání během druhé světové války, což město velmi těžce postihlo. Po válce byl obnoven do své bývalé krásy a v roce 1991, po pádu Sovětského svazu, byl znovu přejmenován na Petrohrad.

Architektura a Pamětihodnosti

Petrohrad je známý svou úchvatnou architekturou a krásnými památkami, které jsou roztroušeny po celém městě. Jednou z nejvýznamnějších památek je Ermitáž, která je jednou z největších a nejvýznamnějších uměleckých galerií na světě. Ermitáž se nachází v krásném budově na nábřeží řeky Něvy a domovem je nespočet uměleckých děl, včetně děl známých mistrů jako Leonardo da Vinci, Michelangelo, Rembrandt a mnoho dalších.

Další významnou architektonickou památkou je Chrám Spasitele na Krvi, který byl postaven na místě, kde byl zavražděn car Alexandr II. Tento chrám je nádherným příkladem ruského stylu a jeho interiér zdobí mnoho vzácných mozaik.

Nemůžeme zapomenout ani na Petropavlovskou pevnost, která byla jedním z prvních staveb postavených v Petrohradu a je známá svými ikonickými bastiony a Petropavlovskou katedrálou. Tato pevnost má také významné místo v ruských dějinách, neboť sloužila jako vězení pro mnoho politických vězňů, včetně Leva Trockého.

Kromě těchto hlavních památek najdeme v Petrohradu také řadu nádherných mostů, nábřeží, parků a zahrad. Město je protkáno mnoha kanály, které mu vysloužily přezdívku “Severočeský Benátky.” Právě díky těmto vodním cestám a krásné architektuře je procházka Petrohradem nezapomenutelným zážitkem.

Kultura a Umění

Petrohrad je také známý svou bohatou kulturní scénou. Město bylo domovem mnoha slavných ruských spisovatelů, jako je Fjodor Dostojevskij, Alexandr Puškin a Ivan Turgeněv. Jejich díla stále ovlivňují světovou literaturu a jsou hluboce zakořeněna v ruské kultuře.

Divadlo Mariinskij je jedním z nejvýznamnějších divadelních a operních domů na světě a hostí mnoho světově proslulých umělců. Navštívit tuto instituci je pro milovníky umění nezapomenutelným zážitkem.

Petrohrad je také známý svými bílými noci, kdy slunce nesestupuje pod obzor po celou noc během letních měsíců. To vytváří magickou atmosféru, která přitahuje umělce a básníky z celého světa.

Petrohrad je město, které spojuje bohatou historii, úchvatnou architekturu a bohatou kulturní scénu. Je to místo, kde se stýkají vlivy východu a západu, což mu dodává jedinečný charakter. Bez ohledu na to, zda jste milovníkem historie, umění, kultury nebo architektury, Petrohrad nabízí nespočet zážitků a dobrodružství.

Pokud se chystáte na návštěvu Ruska, nenechte si ujít tuto nádhernou metropoli, která vám nabídne nejen pohled do ruské historie, ale také nezapomenutelné zážitky a vzpomínky. Petrohrad je skutečným skvostem Ruska a jedním z nejkrásnějších měst na světě.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *