Práce, související s již několikátou změnou vzhledu slavné Eiffelovy věže, vyjdou na 50 milionů eur, tedy na více než 1,2 miliardy korun. Žlutohnědá barva se postará o iluziV následujících měsících pracovníci oloupou starou barvu a rez. Teprve potom mohou nanést nový nátěr, který bude tentokrát žlutohnědý.

Eiffelovka dostane zlatý nátěr kvůli olympijským hrám v roce 2024

Práce, související s již několikátou změnou vzhledu slavné Eiffelovy věže, vyjdou na 50 milionů eur, tedy na více než 1,2 miliardy korun.

Žlutohnědá barva se postará o iluzi
V následujících měsících pracovníci oloupou starou barvu a rez. Teprve potom mohou nanést nový nátěr, který bude tentokrát žlutohnědý. Tato kombinace způsobí na ocelové věži zlatou iluzi. Památka z roku 1889, postavená u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce, tedy bude zářit ve dne i v noci.

V minulosti byla Eiffelovka natřena už devatenáctkrát, včetně odstínů jasně oranžové či žluté. „Proč Gustav Eiffel původně vybral žlutohnědou? Pravděpodobně proto, aby věž odrážela podobu celé Paříže s jejími domky z broušeného vápence,“ uvedl Pierre-Antoine Gatier, vedoucí architekt pečující o francouzské památky.

Ohrozí Eiffelovka zdraví dělníků?
Eiffelovka, která včetně antény na vrcholu měří 324 metrů, bude působit zlatým dojmem mnohem intenzivněji než kdykoliv předtím. Pracovníky však čeká poměrně náročný a nebezpečný úkol, jelikož starý nátěr může obsahovat olovo. Hotovo by mělo být již v roce 2022, tedy dva roky před konáním olympijských her v Paříži.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *