Během pandemie koronaviru se potýkal se zvýšeným zájmem domácích návštěvníků, kteří nemohli vycestovat do zahraničí. Už během dopoledne se stávalo, že se lidé do této lokality nedostali. Z toho důvodu tady od 3. dubna 2022 zavedou vstup vázaný na konkrétní čas.

Vstup do amerického národního parku Arches bude vázán na čas

Během pandemie koronaviru se potýkal se zvýšeným zájmem domácích návštěvníků, kteří nemohli vycestovat do zahraničí. Už během dopoledne se stávalo, že se lidé do této lokality nedostali. Z toho důvodu tady od 3. dubna 2022 zavedou vstup vázaný na konkrétní čas. Rezervace se však otevřou už s tříměsíčním předstihem, aby si zájemci mohli naplánovat svou návštěvu dostatečně dopředu.

Toto opatření údajně zamezí přelidňování a davům. Návštěvníci se po národním parku Arches v USA více rozptýlí a přírodní krásy si užijí relativně v klidu.

Davy urychlují erozi
„Zavedením rezervačního systému na konkrétní čas chceme docílit toho, že se v průběhu dne návštěvníci více rozprostřou a ubude tak davů,“ vysvětlila za správu parku Arches Patricia Trapová s tím, že se jedná o zkušební projekt, který může být ještě změněn na základě zpětné vazby od lidí. „Využijeme sesbíraná data k tomu, abychom systém vylepšili v průběhu sezony a abychom mohli informovat o dalších fázích,“ dodala.

Správa parku Arches uvedla, že rok 2021 byl nejrušnější v historii. Nadstandardní počet návštěvníků navíc obnášel větší množství odpadků, více nehod, ale také urychlení eroze. Mimochodem – od roku 1970 se zřítilo již téměř padesát pískovcových útvarů.

Pýchou parku Arches je Delicate Arch
Národní park Arches o rozloze 310 km2 se rozprostírá ve východním Utahu, severně od města Moab. Popularitu získal zejména díky přírodním pískovcovým obloukům, kterých zde můžete obdivovat přes 2000. Nejslavnější je Delicate Arch (na úvodním snímku), proslulý je rovněž Double Arch či Turret Arch. Platí přísný zákaz lézt na pojmenované oblouky. Lezení na ostatní skály je povoleno, ale zároveň regulováno.

Zatímco v letních měsících teplota dosahuje až 40 °C, v zimním období klesá pod nulu, někdy velice důrazně. Nejteplejším měsícem je obvykle červenec, nejnižší teploty převládají v lednu.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *