Angelokastro v překladu znamená Andělský hrad, což zřejmě souvisí se skutečností, že ho na začátku 13. století nechal postavit Michael I. Komnenos Doukas, řečený Michael I. Angelos.

Byzantský hrad Angelokastro

Angelokastro v překladu znamená Andělský hrad, což zřejmě souvisí se skutečností, že ho na začátku 13. století nechal postavit Michael I. Komnenos Doukas, řečený Michael I. Angelos. Z majestátní pevnosti bohužel zbyly pouze ruiny, ale i tak rozhodně stojí za návštěvu.

Turci se snažili marně
Angelokastro je nejmladší ze tří byzantských hradů, jež bránily ostrov Korfu před nájezdy pirátů. Tento hlídal severozápad ostrova, hrad Kassiopi severovýchod a na jihu k tomu účelu sloužil hrad Gardiki. Zejména díky své poloze na 305 metrů vysokém útesu nebyl nikdy dobyt.

Svoji důležitost hrad Angelokastro prokázal hlavně během velkých osmanských invazí v letech 1537, 1571 a 1716. Opakovaně ve svých útrobách chránil ohrožené obyvatelstvo a plnil roli důležité vojenské základny. V době benátské nadvlády (od roku 1387 do konce 16. století) byl hlavním městem celého ostrova a zároveň sídlem guvernéra Jónských ostrovů a benátské flotily. S příchodem moderního válčení ztratil hrad svůj význam a postupně se rozpadl, tudíž z něj zbyly pouze rozvaliny. Začátkem tohoto století sice proběhla rekonstrukce, ale tak trochu s „křížkem po funuse“…

V současnosti je Angelokastro přístupný veřejnosti (pouze do 15:00) a slouží jako muzeum pod širým nebem. Vstupné činí cca 2 eura, ve středu je zavřeno. A jak se sem dostanete? Dojeďte k vesnici Krini, odkud vás odbočka zavede přímo k hradu. Jestliže dorazíte autem, musíte ho nechat na parkovišti na úpatí skály a následně se vydat nahoru po strmé stezce se spoustou schodů.

Angelokastro zaujme také malbami
Na vrcholu útesu zjistíte, že z pevnosti Angelokastro zbyla velká část hradeb, cisterny, hrobky, kostel zasvěcený archandělu Michaelovi a jeskynní kaple Agia Kyriaki. V ní spatříte staré nástěnné malby a příbytek poustevníka, vytesaný do skály. Z jižní části areálu je překrásný výhled na městečko Paleokastritsa, na poloostrov se stejnojmenným klášterem (na snímku) i na okolní pláže a hory. Po návratu na parkoviště se můžete občerstvit v místní taverně, odkud budete hrad obdivovat zdálky.

Co se týče vzdáleností – z letoviska Agios Georgios na jihu ostrova je vzdálen 52 km, z Agios Ioannis Peristeronu 40 km, z Acharavi 26 km, z Dassie 19,5 km, z Gouvie 19 km, z Ipsosu 22 km, z Moraitiky 43,5 km, z Nissaki 29 km, z Rody 25 km a z letoviska Perama 32 km. Nejblíž to mají turisté ubytovaní v letovisku Paleokastritsa. Vzdušnou čarou jsou to necelé 3 km, autem nebo autobusem 9,5 km, pěšky přes různé zkratky 7,5 km.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *