Wasabi, též známý jako japonský křen, je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších koření v japonské kuchyni. Jeho charakteristická ostrá chuť a intenzivní aroma ho dělají jedinečným a oblíbeným po celém světě.

Wasabi – Ostrá japonská lahůdka s unikátní chutí a léčebnými vlastnostmi

Wasabi, též známý jako japonský křen, je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších koření v japonské kuchyni. Jeho charakteristická ostrá chuť a intenzivní aroma ho dělají jedinečným a oblíbeným po celém světě. Pochází z kořene rostliny Wasabia Japonica, která je příbuzná s hořčicí. Tato rostlina se nejčastěji pěstuje v horských potocích v Japonsku, kde je klima vlhké a chladné. Přestože je wasabi známé jako koření, má také výjimečné léčebné vlastnosti a v minulosti byl využíván k léčení různých nemocí.

Původ a historie:

Wasabi byl poprvé použit jako koření a léčivá rostlina v Japonsku před více než tisícem let. Jeho původ lze vystopovat až do období Japonského císařství, kdy byl poprvé použit jako součást léčivých směsí a byl považován za cenný zdroj vitamínů a minerálů. Tradičně byl konzumován jako část ceremoniálního jídla při různých slavnostních příležitostech.

Pěstování a zpracování:

Pěstování wasabi není jednoduchý úkol a vyžaduje specifické podmínky. Rostlina potřebuje stinné a vlhké prostředí, které je často k dispozici v horských oblastech Japonska. Pěstitelé wasabi vybírají místa poblíž horských potoků, kde je dostatečně vlhké a chladné prostředí.

Kořen wasabi má podobnou velikost jako kořen mrkve, má zelenou barvu a charakteristickou ostrou chuť. V dnešní době je obtížné najít skutečný wasabi ve formě, jak ji známe. Většina “wasabi” dostupného na trhu je ve skutečnosti směsí horčice, křenu a barviv. Skutečný wasabi je velmi ceněný a jeho cena je obvykle vyšší než náhražky.

Jak se používá:

Wasabi je známý pro svou silnou chuť, která mu dodává charakteristickou pikantnost. Často se podává jako doplněk k sushi a sashimi, kde se používá k posílení chuti surových ryb. Tradičně se na japonských stolech podává ve formě pasty, která je vyrobena třením čerstvého wasabi kořene na jemném struhadle. Toho je však poměrně málo, a proto se často podává “nama wasabi”, což je pasta vyrobena z prášku wasabi smíchaného s vodou.

Mimo Japonsko se wasabi často podává jako omáčka nebo přísada k různým pokrmům. Vzhledem k jeho ostré chuti a unikátnímu aroma je oblíbeným doplňkem do polévek, omáček, marinád, salátů a různých masových pokrmů.

Léčebné vlastnosti:

Kromě svého použití jako koření má wasabi také léčebné vlastnosti. Obsahuje vitamíny C, B6 a minerály, jako je draslík a vápník. Byl využíván k léčení trávicích potíží a podporuje trávení potravy. Byl také používán jako přírodní antiseptikum a antibakteriální látka, a proto byl používán k léčení řady infekcí.

Moderní výzkum zkoumá další léčebné vlastnosti wasabi, jako jsou jeho protizánětlivé účinky a možný vliv na snižování rizika některých typů rakoviny. Přestože je však třeba provést více výzkumů, je zajímavé sledovat, jak by se mohl wasabi stát součástí moderní lékařské praxe.

Wasabi je jedinečné koření s dlouhou historií a kulturním významem v Japonsku. Jeho ostrá chuť a intenzivní aroma ho učinily oblíbeným po celém světě, zejména jako doplněk k sushi a sashimi. Pěstování a zpracování skutečného wasabi vyžaduje zvláštní péči a proto je cena této lahůdky relativně vysoká. Mimo své kulinářské využití byl wasabi tradičně využíván k léčení různých nemocí a poskytoval mnoho léčebných vlastností.

Pokud máte rádi pikantní jídlo a nikdy jste neokusili wasabi, rozhodně byste si měli dopřát toto unikátní koření. Až budete příště ochutnávat sushi nebo sashimi, nezapomeňte přidat trochu wasabi pro zvýraznění chuti a nový zážitek při objevování japonské kuchyně.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *