Rychnovské panství dostali lénem potomci Heřmana z Rychnova a bez problémů ho drželi dvě staletí. Obydlen však byl jen dřevěný hrad, prostor pod ním a úrodná niva u řeky, jinak velký zájem o osídlení nebyl.

Rychnov nad Kněžnou

Rychnovské panství dostali lénem potomci Heřmana z Rychnova a bez problémů ho drželi dvě staletí. Obydlen však byl jen dřevěný hrad, prostor pod ním a úrodná niva u řeky, jinak velký zájem o osídlení nebyl. Krajina byla nepřístupná.

Spatříte nádherné obrazy i nábytek
Ve třináctém století byl postaven kostel svatého Havla (původně Panny Marie). Je nejstarší zděnou stavbou ve městě Rychnov nad Kněžnou. Stojí ve Svatohavelské ulici a společně s pseudorománskou zvonicí a okolním pozemkem se sochou svatého Havla je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Raně barokní zámek se začal stavět roku 1676, ale dokončen byl až v osmnáctém století. Na stavbě se podílel známý architekt Jan Blažej Santini-Aichel. I díky němu patří k nejhezčím barokním stavbám, a to nejen v regionu. O vnitřní výzdobu se zasloužil rod Kolowratů, který sem soustředil většinu uměleckých děl z jiných zámků. V současnosti je tu umístěna i expozice Muzea a galerie Orlických hor.

Je zde rovněž obrazárna s význačnými díly českého a světového malířství od poloviny 15. století. Zastoupena je i sbírka střelných zbraní z 18. století a původní stylový nábytek rodu Kolowratů, jemuž zámek po restituci patří.

Staré náměstí hostí farmářské trhy
Jako všude, tak i ve městě Rychnov nad Kněžnou se odehrávaly důležité události na náměstí. Jmenuje se Staré a vévodí mu budova radnice. Pravidelně se na něm pořádají farmářské trhy, přitáhnou pozornost turistů. Těch tady není tolik, kolik by si město zasloužilo.

Je to škoda, děti by si určitě rády prohlédly Muzeum hraček. Upoutá i kostel Nejsvětější Trojice, zvonice se zvonem Kryštofem, třetím největším v Čechách, nebo Nová synagoga, kde je památník spisovatele Karla Poláčka, autora nesmrtelné knížky Bylo nás pět. Všech pět literárních postav tady má sochu.

Děti přiláká také krytý bazén, kde neschází tobogan. V létě je oblíbeným místem ke koupání Ivanské jezero v přírodním parku Včelný. Navštěvované je i výletní místo Studánka s kaplí sv. Jana Nepomuckého.

Rychnov nad Kněžnou se zavděčí i cyklistům
Okolí Rychnova nad Kněžnou nabízí ideální trasy pro výlety na kole. Cyklista se pohodlně dostane třeba k zajímavému archeologickému skanzenu Villa Nova v Uhřínově. Ale je tady i dost tras pro pěší turisty. Zdejší krajina je pestrá, kopce se střídají s údolími. Je tu klid, v lese všudypřítomné ticho. Je možné toulat se celý den, aniž byste na někoho narazili.

Místní jsou si vědomi krás krajiny, proto se snaží nalákat návštěvníky na různé akce. Menší děti se mohou vydat například na pohádkové putování s princeznou Kačenkou. Oblíbeným cílem turistů je také návrší nad Skuhrovem nad Bělou.

Leží asi osm kilometrů od Rychnova nad Kněžnou. U místa, kde stávala zřícenina hradu ze třináctého století, stojí rozhledna. Z 10 metrů vysoké dřevěné vyhlídkové věže jsou za příznivého počasí hezké výhledy na údolí říčky Bělá, na Skuhrov, ale také na Orlické hory.

Naučné stezky začínají u koupaliště
Jsou tu i tři naučné stezky – snadná, necelé 2 km dlouhá Mistra Jana Husa, středně náročná (3 km) K. J. Erbena a obtížnější, i když ne zase moc, bezmála 5 kilometrů dlouhá stezka Gutha-Jarkovského. Všechny začínají na stejném místě – na křižovatce u koupaliště.

Chodec se tudíž může rozhodnout na základě kondice, kterou stezkou se vydá. Každá má něco do sebe, nabízejí výhledy na panorama Orlických hor. Ty mají určitě své kouzlo a stojí za to se do nich vydat. Stejně jako do města Rychnov nad Kněžnou.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *