Toto místo bylo osídleno lidmi již v mladší době kamenné, a to hlavně díky dobrému útočišti před nepřáteli a nebezpečím. Již v 6. století vytvořili Slované rozsáhlý systém opevnění vybudováním valů, které jsou na první pohled patrné až dodnes. V prostoru Prachovský skal se také v roce 1866 odehrávalo hlavní dění prusko – rakouské bitvy

Prachovské skály – Český ráj

Toto místo bylo osídleno lidmi již v mladší době kamenné, a to hlavně díky dobrému útočišti před nepřáteli a nebezpečím. Již v 6. století vytvořili Slované rozsáhlý systém opevnění vybudováním valů, které jsou na první pohled patrné až dodnes. V prostoru Prachovský skal se také v roce 1866 odehrávalo hlavní dění prusko – rakouské bitvy. Celou tuto událost nám připomene několik pomníčku postavených u Prachovských skal. Nyní jsou skály majetkem rodiny Schliků, díky nimž jsou už do 19. století přístupné veřejnosti.

Vznik skal se pojí s usazením pískovců, slínovců a opuk v druhohorách. V dalších obdobích postupem času pronikla křídlovými horninami drobná vulkanická tělesa a přispěla tak k rozrušení celistvosti plošiny. Působením vody se pak všechny tyto pukliny začaly ještě více rozpadat, až vznikly jednotlivé skalní bloky, věže a sloupy. Dnes dosahují skalní útvary Prachovských skal až do výšky 40 metrů.

Zdejší prohlídkové služby nabízí návštěvu dvou základních okruhů. Je to okruh malý a velký. Malý okruh vede nádherným prostředím Císařské chodby a je hlavně méně časově náročný. Je 1,5 kilometrů dlouhý a zahrnuje prohlídku dvou vyhlídek a jedno stoupání. Malý okruh je určen hlavně pro méně náročné návštěvníky skal. Okruh velký už je více časově náročný, měří totiž až 5 kilometrů a jeho projití trvá zhruba 2 hodiny. Prostřednictvím velkého okruhu máte možnost poznat všechny krásy a zajímavosti Prachovských skal. Nachází se zde vícero prudkých stoupání a klesání a je samozřejmě fyzicky náročnější než malý okruh.

Díky dokonalé poloze Prachovských skal máte možnost navšítívit i jiná turisticky zajímavá místa Českého ráje. Podívat se tak můžete do Dětenického zámku, jehož červená barva je dominantou této barokní stavby. Přímo u zámku je postavěna i středověká krčma, která nejenže nabízí středověká jídla, ale i doprovodný kulturní program plný kejklířů, čarodejnic a žebráků. Za poznáním české historie se však můžete vydat i na hrad Trosky. Zaujmou Vás jistě i turistické a naučné stezky v okolí Hruboskalska či horolezectví v tomto skalním městě.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *