Panorama města s pravoúhlou sítí domů, mrakodrapů a parků rámované plochým vrcholem Stolové hory je nezaměnitelné.

Nejhezčí metropole Afriky – Kapské město

Panorama města s pravoúhlou sítí domů, mrakodrapů a parků rámované plochým vrcholem Stolové hory je nezaměnitelné. Navrstvení výškových budov v centru sice budí dojem betonové džungle, ale ve skutečnosti je centrum plné parků i pěších zón a zejména náměstí Greenmarket Square s tržištěm, ideálním k nákupu afrických suvenýrů, se záhony růží a jezírky je stejně příjemné a stinné jako někde v Nizozemí.

Najdeme tu Jihoafrické muzeum s bezpočtem zajímavých exponátů (např. zavěšené kostry velryb) či ukázky domorodého umění. O kus dál velká synagoga a po třídě Gran Parade kolem budovy radnice dojdeme na Waterfront, krásné nábřeží s rudou Clock Tower, Hodinovou věží.

Kudy na horu?

Právě přes toto nábřeží, často z blízkého ostrova Robben Island, je Kapské město nejčastěji foceno a většině diváků uniká, že jde o pohled od severu k jihu, od Atlantiku ke Stolové hoře. A právě z tohoto historického centra se na výšlapy na Stolovou horu nejčastěji vyráží, přičemž se vyplatí držet se značených stezek a mít s sebou láhev vody plus klobouček.

Ve skutečnosti Stolovou horou Kapské město nekončí, naopak stejnojmenný národní park je městem obklopen. Pod kopci u Atlantiku jsou terasovité čtvrti, městská Sea Point a rezidenční Clifton a Camp Bay s krásnými plážemi a pobřežní promenádou.

Při dobře vybraném hotelu to máte pod slunečník pár kroků.

Za krásným výhledem

Stolová hora, kam se dá vyjet i lanovkou a kde lze vidět i antilopy, paviány a jinou žoužel, je super, ale ještě lepší výhled na město skýtá sousední, nižší, avšak nepřehlédnutelná Lví hlava. Na tuto horu je nejlepší přístup opět z centra, z Long Street, příjemné uličky starých domů, tradičních hotýlků a restaurací.

Za neobvyklým zážitkem vyrazte městským vláčkem na Boulders Beach na západní stranu Falešného zálivu, kde se mísí Atlantik s Indickým oceánem. Na zdejší pláži se mezi hladkými balvany promenují stovky oprsklých tučňáků a není problém se s nimi vyfotit.

Odtud už je to jen pár kilometrů na jih k Mysu Dobré naděje. Skalnatá romantika dává vzpomenout na hrdiny objevitelských výprav…

Robben Island

Z města nepřehlédnutelný ostrůvek v Atlantiku o rozloze 5 km čtverečních není pojmenován po žádném Robbenovi, robben je nizozemsky lachtan, takže: Lachtaní ostrov.

Afrikánští osídlenci (Búrové neboli Boeren, sedláci) si s ním dlouho nevěděli rady, a tak sloužil jako karanténní pro nemocné leprou, pak jako nemocniční pro duševně choré, až se proslavil jako jihoafrický Alcatraz neboli tu bylo vězení.

Osmnáct let si tu odseděl např. bojovník proti apartheidu a pozdější jihoafrický prezident Nelson Mandela a další činitelé Afrického národního kongresu, kteří tu museli pracovat ve vápencovém lomu.

V napohled pěkně udržovaném bývalém vězení je dnes umístěno muzeum s autenticky vyhlížejícími celami s kovovými palandami, dopravu zajišťuje malý trajekt. Za věznicí je dojemně působící hřbitůvek, zároveň je na obvodu ostrov chráněn dnes již prázdnými betonovými pevnůstkami.

Robben Island je od roku 1999 památkou UNESCO.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *