Ráj báboviček nebo česká Sahara. I tak se přezdívá krajině u Vlkova

Viděli jste film Sahara s Matthew McConaugheyem? Nic tak rozlehlého a nebezpečného, jako filmovou Saharu u nás sice nenajdete, i přesto se ale Česká republika může pochlubit obřím pískovištěm, které se rozkládá na ploše cca 0,88 hektarů.

Jde o přírodní rezervaci Písečný přesyp u Vlkova, která leží na severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Rezervaci se ne nadarmo přezdívá „česká Sahara“. Ve své podstatě jde totiž o jednu z mála ukázek navátých písků v jižních Čechách.

Písečný povrch je zde jen velmi vzácně pokryt borovicemi a jinou pískomilnou flórou. Na nezpevněném povrchu tak větrné víry vytváří nejrůznější písečné tvary, které sice nemají víc než pár centimetrů, přesto jsou u nás unikátem. Zajímavostí také zůstává, že teplota nad povrchem je asi o dva stupně vyšší, než teplota okolí.

Přesyp je starý zhruba 10 000 let.

Území je podle odhadů staré rovných 10 000 let, dnes je ovšem udržováno uměle. Ještě začátkem 20. století byl přesyp v odkryté, silně přepásané krajině s drobnými písečnými políčky „živý“, protože za větrných dní byl písek stále z okolí přiváván. Vznikem rozsáhlých jezer po těžbě štěrkopísku a změnou obhospodařování krajiny ztratil přesyp zázemí, z něhož byl formován.

Dnes je česká Sahara udržována uměle – je zde zabráněno zarůstání a obohacování živinami. Zajímavostí zůstává, že také my, kteří se na místo přijdeme podívat, udržujeme Saharu při životě. Přiměřená návštěvnost přispívá k udržování otevřených písečných ploch sešlapem a drobným narušováním povrchu.

Písečný přesyp poznáte na první pohled – uprostřed zemědělské krajiny se před vámi otevře poměrně rozlehlé pískoviště, které okolní krajinu převyšuje o 4 – 6 metrů. Na volných místech přesypu je světle žlutý jemný pohyblivý písek, na němž vznikají při větším větru zřetelné čeřiny. Na místě rostou vzácné suchomilné rostliny, byly zde objeveny unikátní larvy, ale i exotické mouchy. Nápadné jsou i kolonie velké samotářské včely Andrena vaga.

Sdílej

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »