
Podobné příspěvky

Jezero Boomanjin
Režim čtení Největší louže na světě – toto označení souvisí i se skutečností, jak jezero Boomanjin vzniklo. Tedy zatopením prohlubní v dunách dešťovou vodou. Ta je zadržována díky tenké vrstvě organických usazenin na dně jezera. Tyto usazeniny doslova ucpávají jednotlivé otvůrky mezi zrnky písku. Sedimentačních jezer (anglicky „perched lakes“) se na ostrově K’gari v Austrálii…

Františkovy Lázně, příznivé účinky zdejší minerální vody jsou známé od patnáctého století
Režim čtení Pili ji nejen místní obyvatelé, prodávala se v celém Německu. V roce 1700 dokonce její vývoz převýšil objem vody ze všech ostatních lázní v zemi! V té době ale ještě město neexistovalo, jen nesourodý shluk budov a stáčíren. Vzniklo až roku 1793 díky nařízení císaře Františka I., po kterém hrdě nese jméno. Františkovy…

Křehká rovnováha českých lesů
Režim čtení Působení člověka má zásadní dopad v mnoha oblastech. Mimo jiné by určitě bez lidských zásahů úplně jinak vypadal přirozený lesní porost naší republiky. Dá se říct, jak u nás lesy vypadaly dejme tomu před třemi sty lety?Zrovna před třemi sty lety vypadaly špatně. Živelně se těžilo dřevo a prakticky na celém území naší…

Skalní útvary středního Pováží
Režim čtení Se záplavou lesů a azurovou modří oblohy kontrastují v oblasti středního Pováží bělavé skalní útesy a hřebeny, tvořené vápenci a „příbuznými“ horninami – vápnitými dolomity a slepenci. Skalnaté partie jsou výsledkem složitých geologických pochodů, které zejména v průběhu třetihor provázely alpínské vrásnění. Do současné bizarní podoby je pak modeloval soubor vnějších činitelů, zejména…

Titicaca – Fascinující krása sladkovodního jezera
Režim čtení Jezero Titicaca, rozkládající se na pomezí Peru a Bolívie v Jižní Americe, je jedním z nejúžasnějších přírodních zázraků naší planety. S nadmořskou výškou 3 812 metrů nad mořem je to nejvyšší sladkovodní jezero na světě a zároveň druhé největší jezero v Jižní Americe. Více než pouhým nádherným geografickým útvarem, je Titicaca hluboce zakořeněné…